Ювілейного 80-го Оскара чекати ще майже місяць, але претендентів на головну кінопремію уже активно обговорюють. Лідирують за кількістю номінацій фільми із суто американськими темами. "Майкл Клейтон" - трилер про чотири дні елітного нью-йоркського адвоката, і "Нафта" - про злет нафтової компанії у Каліфорнії наприкінці 20-х років минулого століття.
Гучних імен у списку претендентів цього року небагато. Українцям добре відомі хіба що Джордж Клуні, Кейт Бланшет, і Джонні Депп.
Чи можна розрахувати, хто переможе на Оскарі? Виявляється, так. Існує більш-менш чітка математична система щодо цього. Соціологи з університету штату Каліфорнія проаналізували успіх близько 20-ти тисяч стрічок за всю історію нагороди і дійшли висновку, що найбільше академіків розчулюють драми. Актор у драматичній ролі має у 9 разів більше шансів на успіх ніж, скажімо, комік.
Цьогорічні 5 номінантів у категорії «найкращий фільм» як ніколи відповідають очікуванням Академії. Романтична драма «Спокута», юридичний трилер «Майкл Клейтон», відверті драми «Старим тут не місце» та «Нафта» (або в оригінальній назві «І проллється кров»).
І лише п’ятий номінант на найкращий фільм – чудернацька підліткова комедія «Джуно».
Втім, закони, які діють щодо англомовного кіно, безсилі, коли йдеться про фільм іноземною мовою.
У цій категорії вони хочуть побачити іншу країну, іншу культуру, а не спробу зробити псевдо-американське кіно. Микита Михалков, психологічна драма якого "12" номінована на Оскар, вважає, що його робота не для американців.
Цього року вперше до списку 5-ти номінантів потрапила стрічка від Казахстану, хоча росіяни приписують її в першу чергу собі. Це фільм Сергія Бодрова «Монгол». Попри неказахську національність режисера, продюсери впевнені в автентичності драми про Чингісхана.
Церемонія нагородження «Оскар» передовсім для глядача, говорить режисер Олесь Санін.
Для самих кінематографістів більш вагомими є інші нагороди, скажімо, «Золотий глобус», адже там переможців визначають суто за правилами кінематографії, а не за смаком широкого загалу. Хоча Оскар все одно впливатиме на кінематографічний процес планети.
Українські шанси колись отримати американську нагороду редактор часопису Кіно-коло оцінює як теоретично реальні, проте для цього мають бути створені передумови.
Між тим цьогорічна, ювілейна 80-та церемонія вручення нагород "Оскар" затьмарена кількома подіями. Досі остаточно не укладено всіх угод зі сценаристами, які страйкують уже кілька місяців. Це призвело до призупинення зйомок багатьох фільмів та серіалів. А ще Голівуд утратив молодого талановитого актора Хіта Леджера. Його колеги по цеху назвали цю подію трагічною втратою. Проте кінематографічну машину Голівуду цим не зупиниш, тим більше, що серед номінантів на Оскар цього року є і стрічка за участі Хіта Леджера!
ТСН