Контактна інформація
Починати з нами
Додати до улюблених сайтів
Jey

Вхід/вихід
Новини і огляди: львівські | фестивалі | люди | ексклюзив | шоу-бізнес | кіно | ще новини | Всі новини rss каналом
Nota Bene: на каві | ця.людина | місце.події | варто знати | хтоЄхто | АРТ-довідка
Народна творчість: література | фотогалерея | афіша
Блоги: Ганна Вдруг | kanifol | kasanok | Максим Колиба | Андрій Стрехалюк | Олександра Личак | Маріанна Піцишин

Новини:
 
  вАрто знати

Секс і музика: роздуми про духовність:)

В певному сенсі еротичний момент був присутній у музиці завжди, можна сказати навіть – від початку її існування. Мова йде про музику популярну (якщо говорити про більш віддалені від нас часи, то це музика народна і двірцева). Бо що і хто мені би не говорив, але наші сучасники йдуть в нічний клуб з тією самою метою, що й вельможа на бал, а сільський парубок на вечірку.

І не чекайте від даної статті чогось похабного Іниного, бо насправді ми маємо перед собою цікаву культурологічну проблему: легкий еротичний підтекст в музиці поступився місцем відвертій сексуальності. Для того, щоб хоча б дещо прояснити у цьому питанні, потрібен прискіпливий аналіз розвитку сучасної музики. Чим я і збираюсь зайнятися в даній статті.

ВИТОКИ

Говорити про сучасну музику є сенс лише починаючи з другої половини ХІХ сторіччя, а все що було до того, слід вважати або класичною або народною музикою. Отже, сучасна популярна музика сягає своїм корінням Чорного Континенту. Акцент на ритмі, та й самі ритмічні конструкції, вокальні особливості були запозичені в чорношкірих рабів (про це принаймні свідчить музична історія). Отож, у 1843-тьому році з’явились «Віргінські менестрелі» під керівництвом Дана Емметта. Статечні англосакси, натерши обличчя паленим корком та одягнувши перебільшено гротескні, ледь не клоунські костюми показували веселі сценки «з життя негрів на плантації» і називалось все це неподобство мінстрел-шоу. Оскільки чорношкірих рабів вважали тоді замало не тваринами, то й будь-яка похабність з їх вуст сприймалась як належне. В репертуарі цих «менестрелів» були дещо вільні куплети і сюжети, які викликали захоплення мешканців Нью-Йорка, Філадельфії, Бостона та інших північно-східних міст США. Промовистий факт: жінок на такі шоу не пускали.
В такому середовищі виник реґтайм – попередник джазу. Поступово він позбувся свого «масного» іміджу і зараз вважається традиційною музикою та однойменним танцем американців, який отримав перепустку на бали та в салони.

ДЖАЗ

Так було приблизно до двадцятих років ХХ сторіччя, допоки не з’явився блюз.  Як говориться в до болю затертій фразі: «Блюз – це коли хорошій людині погано». Саме з цим фактом пов’язана назва цього стилю (blues – від англійського «туга», а не від «синій» у множині, як щиро переконані деякі наші меломани). Як би там не було, але не завжди погано було лише хорошим людям. Скажімо, один з першопрохідців стилю, Вільям Крістофер Генді з Адабами, прославився не лише як автор еталонних тем на кшталт «Sent-Louis Blues», а й як неабиякий бабій. Тож натхнення він черпав не лише у фольклорному матеріалі, а й з власних любовних походеньок. А танцюючи блюз партнери притискались один до одного чим викликали гнівний осуд старшого покоління.
В 30-тих роках з’явився так званий «міський» блюз (який згодом оформився в ритм-енд-блюз). На основі всього цього хаосу стилів десь в цей час виник джаз. Достеменно відомо, що з’явився цей музичний напрям у середовищі чорношкірих мешканців Нового Орлеану і одразу ж став надзвичайно популярним серед відвідувачів… борделів дільниці Сторівіль!!!
Саме так – сучасна музика інтелектуалів не може похизуватись благородним походженням. Газети кишіли гнівними заявами: «Джазова музика доводить сучасних чоловіків і жінок до стадії варварства… Джаз можна розглядати як комбінацію неврозу, беззаконня і вседозволеності… Наша емоційна нестабільність є продуктом міграції чужоземців, автомобілів, джазу і кінематографу». 

РОК-Н-РОЛ

А поки не вщухали суперечки навколо джазу, як каталізатора морального розпаду суспільства на обрії з’явився новий стиль популярної музики. А сталося це з появою пісні Біла Хейлі «Rock around the clock». Рок-н-рол вступив у свої права, а колишній король співаків – Френк Сінатра, відійшов у тінь. А на його місці опинились нові кумири.
Рок-н-рол досягає надзвичайної популярності. У 50-тих з’являється фільм «Вестсайдська історія» - історія кохання Ромео і Джульєтти, де Монтеккі й Капулеті належать до двох ворогуючих зграй: «Акули» і «Ракети». Герої фільму переживали бурхливі пристрасті і танцювали рок-н-рол. Публіка в шоці! Знову ж таки старше покоління не могло спокійно прийняти танець, де хлопець протягує дівчину між ногами.
В цей же час з’явилась і перша «офіційна» секс-бомба, якою визнано Мерилін Монро. Це зараз її фотографія з при піднятою спідницею видається досить цнотливою, а в той час це був просто фурор. Істерія навколо популярних рок-н-рольних виконавців досягла такого піку, що фанатки почали кидати спідню білизну на сцену з надією провести ніч зі своїм кумиром. А йшов лише 55-тий рік…
Для закріплення лідируючих позицій у сфері музики рок-н-ролу потрібен був новий король. Ним став флегматичний і самозакоханий юнак, тисячі прихильників якого вірять в те, що він дотепер живий – Елвіс Преслі. Його похитування стегнами на сцені викликали досить однозначні асоціації у слухачів.

СЕКСУАЛЬНА РЕВОЛЮЦІЯ 

У 60-тих роках протест став звичною формою самореалізації молоді. Одним із наслідків цього була революція у сфері інтимних стосунків, протест проти лицемірства та надмірного пуританства. По часових рамках він збігається з діяльністю «The Beatles». Навесні 1963 року своєю появою вони витісняють Елвіса з позицій лідера, а вже до осені стають кумирами всієї нації.
В цей же час рух гіппі, з їх пропагандою вільної любові опанував сотні молодих людей. Звісно ж не можна зводити все до сексу, і насправді гіппівська ідеологія має ряд інших важливих моментів, але нас цікавить саме цей аспект. А 15-17 серпня 1969 року ознаменовані фестивалем «Вудсток», який перетворився в суцільну оргію. Боб Ділан красномовно сказав в одному з інтерв’ю: «Існують ситуації коли навіть президенти змушені роздягатись догола».
З «The Beatles» успішно конкурували «Rolling Stones», при чому не лише в сфері музики. Всі концертні тури цієї ватаги супроводжували такі секс-скандали, супроти яких інтерв’ю Джона Леннона в ліжку з Йоко Оно видавалося дитячими пустощами. Але публіці вже й цього було замало. Культовою постаттю того часу став Френк Заппа, який вперше почав показувати публіці свої гені талії. Конкуренти та критики саркастично підмічали, що ажіотаж з приводу його концертів наслідок аж ніяк не музичних вподобань 

ДИВНІ 70-ТІ

Як і слід було очікувати, в певний момент настало певне перенасичення сексом і на певний час все затихає. Проте музичне життя не стоїть на місці і розвивається ціла плеяда музичних стилів, які західні музичні критики називають хард-роком. Проте для нашого дослідження тодішні виконавці («Yes», «Genesis», «King Crimson», «Led Zeppelin», «Deep Purple» та інші) особливого інтересу не мають.
В той же час в легкій танцювальній музиці першість належить Елтону Джону. Крім того на естраді бовваніла андрогінна постать Девіда Боуі, який працював на ниві глем-року.
Але весь цей застій порушив в середині 70-тих новий музичний стиль – панк. Стиль дуже парадоксальний і контрастний, він став (чи краще сказати «постав з»?) ідеологією робітничої молоді, яка цією музикою, поведінкою та стилем одягу висловлювала все своє «фе» суспільству. В той же час своїм зовнішнім виглядом панк зобов’язаний модельєру – Вів’єн Вествуд.
Іконами стилю стали «Sex Pistols» з Джонні Роттеном на чолі. Вже сама назва цього колективу викликала неоднозначні асоціації. Панки апелювали до природності, а що може бути більш природнім, ніж секс?

ДИСКО

Але, як то кажуть, не роком єдиним живе людина... Ринкова кон’юктура вимагає нової музики, тому що й слухач змінився: щоб відпочити, він вже не йде гоцати на концерті, а йде в нічний клуб. Попит слухача задовольняє новий музичний стиль – диско... Витоки його покриті темрявої. Принаймні найчастіше зустрічаються дві версії:
а) диско це не що інше, як спрощений фанк придуманий хитрими продюсерами, щоб задурманювати людям голови;
б) ця музика виникла в середовищі нью-йоркських геїв.
Як би там не було, але після фільму ”Лихоманка суботнього вечора”, де Джон Траволта вихиляє стегнами a la молодий Елвіс під музику “Bee Gees” – можна сміливо говорити про те що настала нова ера, ера диско. Зачіски афро, дзеркальні кулі, блискучі сорочки і окуляри у формі зірочок.
Але справжній диско-бум почався з появою гурту ”Boney M” чиї пісні наші радіостанції крутять і дотепер. Одним з основних їхніх козирів були три сексуальні мулатки, які співаючи виконували такі рухи, які потім почали використовувати стриптизерки.
Одним словом – публіка задоволена, лібідо спрямовано в правильне русло, а боси заробляють гроші...

ХЕВІ-МЕТАЛ СЕКС

Не знаю навіть чи варто було б торкатися саме цієї теми, але чого тільки не зробиш для повноти розкриття? Не йде з голови висловлювання одного музичного критика, мовляв якщо гітара це фалічний символ, тоді будь-який гітарний пасаж можна сприймати, як певний різновид інтимного спілкування. Коли ж гітара розбивається, то еротика переростає в секс... А гітар якраз у всяких спід-, треш- та інших металах розбивалось ой як багато!

СУЧАСНІСТЬ

Якщо говорити про сучасну епоху, то тут по-перше важко визначити який-небудь один передовий стиль. Стилів фактично з кожним роком стає все більше, а те що вже існує змішується з іншим і доходить до такого стану, що нічого не зрозуміло.
Тому ризикну, і на власний розсуд спробую розглянути кілька мейнстрімових стилів та напрямків. Отже, почнемо звичайно з поп-музики. Мадонна, до того як стати зразковою матір’ю, каббалісткою та письменником-казкарем славилась неабиякими ексгібіціоністськими нахилами, що неабияк посприяло її популярності. Звісно цим я не применшую інших достоїнств вищезгаданої співачки. А юна послідовниця поп-діви – Брітні Спірс, дуже довго козиряла своєю незайманістю, і самі бачили, що з того вийшло.
Сестри короля поп-музики Майкла Джексона, Джанет та Ла Тойя регулярно піднімали свої рейтинги видаючи на гора еротичні фото сесії. Ну і крім того згадаймо недавній скандал з Джанет Джексон, коли кілька мільйонів телеглядачів змогли помилуватись її оголонею груддю. Потім в пресі проскакували повідомлення, що цей ексцес був добре спрямованою промо-акцією на підтримку нового альбому співачки.
В текстах ми можемо простежити ту саму тенденцію. Традиційні любовні муки вдало замінено сексом. І якщо в першій половині 90-их тексти Prince’а сприймались, як відверта порнографія, то зараз так навіть нічого – цнотливо.
Іншим досить показовим стилем є реп. Музика, яка спочатку створювалась для внутрішнього користування чорної общини за посередництва gansta-репу вийшла на ринок. А минулого року, коли всі виконавці у Billboard 20 були афроамериканцями світ зрозумів – ера ”чорної” музики не за горами.
Так от, з репом все одразу ясно. З чим у вас асоціюється відео будь-якого репера? Найчастіше все зводиться до трьох речей: дорогі машини, пачки грошей і купи золота, ну і звичайно ж темношкірі красуні у відвертих купальниках, які трясуть сідницями. На перегляд цих кліпів у штатах встановлено у віковий ценз, а якщо ваші батьки після перегляду чогось такого хапаються за голови і починають роздумувати над моральним занепадом людства, то можете їх щиро запевнити, що ЦЕ ще нічого. А як доказ скачати з всесвітньої мережі повну версію відеоряду  де є все, що не покажуть на телебаченні. І якщо на початку 90-их MTV зняло з ротації репера Ice-T за пісню “Cop Killer”, то тепер політика не в моді – реперів переслідують сексуальні скандали. Про тексти також говорити легко. Тут відзначились абсолютно всі: від корифеїв стилю (до прикладу Cypress Hill “I Remember That Freak Bi***” та Tupac Shakur “Why Did They Call You Bi**”) до молодняка.
В рок-музиці все ніби спокійніше. От тільки Red Hot Chilli Peppers та Blink 182 люблять іноді побігати та й виступити голяка.
Ну і наостанок згадаємо також про, скажімо так, ”одностатеві” тенденції в музиці. Це популярно! Знову ж таки Елтон Джон та Джордж Майкл. Феноменальний успіх ”Тату” на заході. Показна бісексуальність Браяна Молко з ”Placebo” і так далі і тому подібне.

Зрозуміло, що в форматі однієї статті провести повноцінне дослідження неможливо. Тому й доводиться сипати голими фактами для кращої ілюстративності. Тому й може скластися хибне враження ніби вся сучасна музика це секс, секс і ще раз секс. І це враження хибне, бо в музиці багато почуттів: ніжності, зненависті, страху, любові ітеде. І тут вже все залежить від вас і від того, що ви шукаєте в музиці...

Орест Никифорук, JeyArt
(ілюстрація - veer.com)

Додано - 30-08-2007

Додати коментар

 
Блоги
львівські:
¤До Львова везуть Контрабас
¤Афіша Львівської філармонії на березень
¤Лінія втечі тішить новим трибютом. Тепер The Prodigy

фестивалі:
¤Ударимо автопробігом по безкнижжю і нехлюйству
¤В березні у Львові буде дуже солодко
¤Ані Лорак їде на фестиваль «На зустріч Мрії»

ексклюзив:
¤Український фотокор став лауреатом World Press Photo
¤Українські Вечорниці вперше відвідали Швейцарію
¤Ярослав Грицак: життя, смерть та інші неприємності

шоу-бізнес:
¤Vladislav Левицький - улюблений співак гурту «ТіК»!
¤На «Євробаченні» Владіслав Левицький співатиме пісню гурту «АнтитілА»?
¤Музикою з Криївки потішив холдинг емоцій

люди:
¤Помер Джером Девід Селінджер
¤Картинки. Yiorgos Yiakos
¤Сашко Положинський йде на президентські вибори!

кіно:
¤У Львові та Відні зніматимуть фільм про Кульчицького
¤В Україні з’явиться перший анімаційний комікс жахів
¤Лесь Подерев’янський зніматиме блокбастер

ще новини:
¤У Львівській філармонії 18 лютого — Віртуози Львова
¤На знімальному майданчику - Львівський дитячий телевізійний театр «Юрашки»
¤В новий рік — з новим Слоником!Маріанна Піцишин
Привиди театру

Він не шукав. Вона не плакала. Двері зі скрипом прочинились від вітру. В, тьмяно освітлений чотирма свічками, коридор увірвалась хуртовина. Сніжин...

Олександра Личак
Записки інопланетянки

О деревьях ...    Я смотрела на деревья. Они  начинаются снизу и уходят  кор...
Професійний фотограф
Гудима Борис
Весільне фото, портерти, дитяче, сімейне фото.
Професійна якість, помірковані ціни.
(працюю разом з дружиною)
http://www.photolife.lviv.ua

Лінк тижня
 
Нова рубрика - картинки

Літературний простір перетворився на ринок, гравцями якого є зовсім не письменники.


Триває завантаження...
         

Думка редакції може не збігатися з точкою зору авторів та дописувачів статтей.
Редакція не несе відповідальності за достовірність інформації, наведеної в нередакційних та рекламних матеріалах. При використанні матеріалів сайту, гіперпосилання на JeyArt.com.ua обов'язкове!
2006-2021 © Jey Corporation. E-mail редакції — office@jeyart.com.ua
веб-дизайн: Костя Бєглов,
веб-програмування: Юрій Сторож
Rambler's Top100 Rambler's Top100 Яндекс цитирования Український рейтинг TOP.TOPUA.NET
Корисні посилання: Error: Cache dir: Permission denied!
Error: Can't open cache file!
Error: Can't write cache!