Контактна інформація
Починати з нами
Додати до улюблених сайтів
Jey

Вхід/вихід
Новини і огляди: львівські | фестивалі | люди | ексклюзив | шоу-бізнес | кіно | ще новини | Всі новини rss каналом
Nota Bene: на каві | ця.людина | місце.події | варто знати | хтоЄхто | АРТ-довідка
Народна творчість: література | фотогалерея | афіша
Блоги: Ганна Вдруг | kanifol | kasanok | Максим Колиба | Андрій Стрехалюк | Олександра Личак | Маріанна Піцишин

Новини:
 
  вАрто знати

Старий добрий Новий Орлеан: 11 ознак

Готуючи різні статті, я постійно стикався з назвою цього міста. При чому воно фігурувало в таких різних контекстах, що важко було все це оформити в окремий матеріал. От я і вирішив просто зібрати в одну статтю всі ці хаотичні фрагменти. З назвою, як бачите, також довго не парився.

1. Генофонд

Заснували це місто французькі пірати посеред боліт Міссісіпі. Відокремлене від моря прибережними болотами, постійно оточене туманами – місто стало для них просто ідеальним сховком. Згодом французький уряд почав використовувати його як місце для заслання французьких каторжників. Потім місто кілька разів і не на тривалий термін захоплювали іспанці (але цього часу їм вистачило, щоб зробити значний внесок в мову, культуру та генофонд міста). Після продажі французами Луїзіани США, сюди почали хвилями заселятися бліді англосакси, що сповідували протестантизм. Думаю, що не варто уточняти, що побачене їх жахало.

Додамо до цього ще нащадків африканських рабів, яких тут мали за худобу та мешканців островів Карибського басейну і матимемо справжню расову мішанину.

2. Гамба

Дітище французької, гаїтянської та власне американської кухні, які злилися в дикій оргії. Гамба – це густий морський суп з просто величезною кількістю приправ. Готується він з усього, що попадеться під руку кухарю, і його не можна просто їсти, його треба жерти. Що з успіхом роблять туристи, які приїжджають до Нового Орлеана за новими кулінарними враженнями.

3. Вуду

В той час як плантатори лякали своїх рабів фізичною розправою, вони знайшли проти цього свою зброю – магію. Вуду потрапило в Новий Орлеан ще в XVII сторіччі, куди воно проникло разом з гаїтянськими рабами. Цей дивовижний культ (який є сумішшю африканської магії та європейського католицизму), прижився тут прекрасно. 

І хоча в 1860 році Ватикан визнав вуду різновидом католицизму, за тими, хто практикує цей культ закріпилась слава некромантів. Цьому сприяли самі раби, які навмисно розпускали чутки, щоб змусити своїх хазяїв бути не такими жорстокими. 

Віра в магію залишається стійкою дотепер (що прекрасно продемонстрував фільм “Ключ від усіх дверей”). За даними соціологічних досліджень 60% місцевих жителів вірять в те, що чаклун може перетворити мерця  на зомбі. А в салоні краси вас можуть з усією серйозністю запитати чи не бажаєте ви забрати своє волосся та нігті. І при потребі його дбайливо спакують в мішечок.

Існує в Новому Орлеані і Музей вуду, який користується шаленим попитом серед туристів. Місцеві ж його чомусь обминають (ще й мабуть бубонять під ніс свої дивні заклинання і стискають амулети).

4. Джаз

Велика концентрація африканських рабів дала, окрім вуду, ще один плід – джаз. Саме в Новому Орлеані в 1895 року з’явився перший в світі джез-бенд Бадді Болдіна. Після цього джазова лихоманка охопила штати, а згодом і весь світ. До речі, “новоорлеанський ” джаз вважається найвеселішим і найжиттєрадіснішим в цілому жанрі.

5. Банди

Тут напевно свою роль зіграла спадковість. Адже в місті, першими поселенцями (як, власне і засновниками) якого були кримінальні елементи, ще донедавна кожен п’ятий дорослий чоловік належав до якогось бандитського угруповання. 

Ці банди прославились на весь кримінальний світ своєю жорстокістю. По-перше, щоб тебе прийняли в “сім’ю” треба було здійснити три, позбавлені жодного сенсу вбивства. Цей звичай, називали “зв’язані кров’ю”. А, по-друге, тих хто порушував правила кримінального світу з діда-прадіда було прийнято згодовувати алігаторам, які не залишали криміналістам жодної роботи. Детальніше про ці та інші звичаї криміналітету ви зможете прочитати у відповідній літературі (тим більше, що такого американського чтива зараз просто море).

6. Трамвай “Бажання”

“Бажання” – саме так називалося одне з передмість Нового Орлеану, до якого можна було доїхати зеленим трамваєм №221. Увічнив його Теннессі Вільямс у своїй знаменитій п’єсі, яка завдяки бродвейському мюзиклу стала всесвітньо відомою. Кажуть, що вона поступається за числом постановок хіба що творам Вільяма Шекспіра. А в самому Новому Орлеані, на тій самій Дізаєр Стріт, встановили пам’ятник цьому трамваю.

7. Барбен-стріт

“Вулиця червоних ліхтарів” американського зразка. Тут зібрані фактично всі борделі міста і саме тут жила Чорна Вдова – найбагатша темношкіра куртизанка Півдня. З плином часу борделі нікуди не зникали, просто червоне дерево і плюш замінили неоном  і пластиком. Тутешні дівчатка надихали не одного блюзмена та поета-декадента, тому судилося цій вулиці бути увічненою у віках.

8. Марді-Гра

Це маскарад, який проводиться в т.зв. “жирний вівторок” перед Великим постом. Спершу він проводився у Французькому Кварталі Нового Орлена (це найстаріша частина міста) і завжди збирав натовпи глядачів. Потім він став загальноміським, відколи 1872 році декілька багатих плантаторів заснували фонд карнавалу. Тоді ж були написані основні його правила, яких дотримуються і дотепер. Зараз карнавал вважається однією з візитних карток міста.

9. Енн Райс


Некоронована королева сучасної готичної літератури. Саме вона написала “Інтерв’ю з вампіром”, сюжет якого став основою для однойменного фільму. Сама книжка належить до циклу “Вампірські хроніки”, який вже встиг побувати і лідером продаж книжкового ринку та ще й внесений до класики сучасної готики. 

Письменниця дуже любить своє рідне місто, вважаючи що саме його атмосфера, мішанина крові та культур, допомагає їй писати. Енн стала своєрідним ангелом-охоронцем міста, скуповуючи та реставруючи старі будівлі. Само собою готичні! :)

10. “Катріна”

Жахливий ураган, який 29 вересня 2005, внаслідок якого було зруйновано велику частину міста. Згадується у преамбулі до фільму “Hard Luck”.

11. Брейкданс

За однією з версій (до якої зокрема схиляється наш головний редактор), саме в Новому Орлеані виник брейкданс. І не де попало, а на Kongo Square. А тепер подумайте, звідки ж гурт “Танок на майдані Конго” взяв свою назву?

Kanifol, JeyArt

Додано - 27-10-2007

beglov )))
22.07.2008 01:44:29
Насправді брекданс виник, коли темношкірі діти крали деталі з машин, які в цей час їхали:)))

А стаття кльова, багато цікавих речей.
19.02.2008 12:27:59

Додати коментар

 
Блоги
львівські:
¤До Львова везуть Контрабас
¤Афіша Львівської філармонії на березень
¤Лінія втечі тішить новим трибютом. Тепер The Prodigy

фестивалі:
¤Ударимо автопробігом по безкнижжю і нехлюйству
¤В березні у Львові буде дуже солодко
¤Ані Лорак їде на фестиваль «На зустріч Мрії»

ексклюзив:
¤Український фотокор став лауреатом World Press Photo
¤Українські Вечорниці вперше відвідали Швейцарію
¤Ярослав Грицак: життя, смерть та інші неприємності

шоу-бізнес:
¤Vladislav Левицький - улюблений співак гурту «ТіК»!
¤На «Євробаченні» Владіслав Левицький співатиме пісню гурту «АнтитілА»?
¤Музикою з Криївки потішив холдинг емоцій

люди:
¤Помер Джером Девід Селінджер
¤Картинки. Yiorgos Yiakos
¤Сашко Положинський йде на президентські вибори!

кіно:
¤У Львові та Відні зніматимуть фільм про Кульчицького
¤В Україні з’явиться перший анімаційний комікс жахів
¤Лесь Подерев’янський зніматиме блокбастер

ще новини:
¤У Львівській філармонії 18 лютого — Віртуози Львова
¤На знімальному майданчику - Львівський дитячий телевізійний театр «Юрашки»
¤В новий рік — з новим Слоником!Маріанна Піцишин
Привиди театру

Він не шукав. Вона не плакала. Двері зі скрипом прочинились від вітру. В, тьмяно освітлений чотирма свічками, коридор увірвалась хуртовина. Сніжин...

Олександра Личак
Записки інопланетянки

О деревьях ...    Я смотрела на деревья. Они  начинаются снизу и уходят  кор...
Професійний фотограф
Гудима Борис
Весільне фото, портерти, дитяче, сімейне фото.
Професійна якість, помірковані ціни.
(працюю разом з дружиною)
http://www.photolife.lviv.ua

Лінк тижня
 
Нова рубрика - картинки

MTV. Генеральним директором цього щастя (чи нещастя?) для поціновувачів музики є Євген Ступка


Триває завантаження...
         

Думка редакції може не збігатися з точкою зору авторів та дописувачів статтей.
Редакція не несе відповідальності за достовірність інформації, наведеної в нередакційних та рекламних матеріалах. При використанні матеріалів сайту, гіперпосилання на JeyArt.com.ua обов'язкове!
2006-2021 © Jey Corporation. E-mail редакції — office@jeyart.com.ua
веб-дизайн: Костя Бєглов,
веб-програмування: Юрій Сторож
Rambler's Top100 Rambler's Top100 Яндекс цитирования Український рейтинг TOP.TOPUA.NET
Корисні посилання: Error: Cache dir: Permission denied!